Естетичне виховання


Людина, для якої книжка
вже в дитинстві стала
такою необхідною
як скрипка для музиканта,
як пензель для художника,
ніколи не відчує себе
обділеною, спустошеною і збіднілою.
В.Сухомлинський
ЕСТЕТИЧНЕ ВИХОВАННЯ посідає одне з провідних місць у національному вихованні. Ця діяльність спрямована на формування здатності сприймати і перетворювати дійсність за законами краси
Складові естетичного иховання
Природа
Мистецтво
Наука
Книга
Праця
Книга - скарбниця духовних багатств людства, яка має великий виховний вплив на формування духовної культури особистості, розвиток естетичного виховання та смаку.
В бібліотеці читач може розкрити свої творчі здібності у літературній творчості, в мистецтві, розширити світ своїх захоплень. Діяльність нашої бібліотеки у сфері естетичного виховання це синтез педагогічної, освітньої, культурної та самоосвітньої діяльності читачів.
Завдання бібліотеки у розвитку естетичного виховання :
  • сприяння засвоєнню підростаючим поколінням кращих зразків вітчизняної і світової культури 
  • допомога у формуванні особистого естетичного світосприйняття, естетичного смаку дитини. 
Названі завдання виконуються бібліотекою комплексно, із застосуванням широкого спектру тематики, форм і методів популяризації книги, методик виховного впливу, технічних новацій.
Форми та методи естетичного виховання у бібліотеці ЕНВК №5:
  • бібліотечні уроки 
  • букстайлінг
  • виставки-перегляди 
  • виставки-сюрпризи 
  • вернісажі дитячих малюнків 
  • вікторини 
  • дні інформації до предметних тижнів; 
  • загадки
  • ігри-подорожі по книгах 
  • інтегровані уроки-подорожі 
  • інформаційні бібліотечно-бібліографічні 
  • інформаційні огляди 
  • інформ-вікторини 
  • КВН 
  • консультації при написані манівських робіn 
  • літературні і інтелектуальні ігри 
  • літературна кав’ярня 
  • літературний диліжанс 
  • майстер класи «Вчимося писати пером», «АЗ,БУКИ, ВЕДИ» 
  • нетрадиційні форми книжкових виставок
  • парад літературних героїв
  • персональні читацькі виставки 
  • презентації 
  • презентації книг 
  • презентації новинок 
  • слайд-проекти 
  • тематичні дискусії 
  • турніри 
  • уроки-подорожі 
Виховувати в дітей естетичні смаки не так просто за допомогою книги, адже все частіше нав’язується інше з екранів телевізора та манітора. Основи естетичної культури закладаються в ранньому дитинстві. За визначенням Н.Ф.Попової, завідувача відділом бібліотечного прогнозування та інновацій Херсонської обласної бібліотеки для дітей, в естетичному розвитку дитина проходить певні етапи:
Ознайомлення
Пізнання
Творчість
Інтерактив з дітьми завжди непередбачений, але ця форма роботи є найцікавішою для читачів молодших класів. Саме тому в нашій роботі активно використовуються ігри. таким прикладом є мовознавчий турнір "Наша мова калинова". Знавці української мови відповідали на запитання вікторини, згадували народні прислів’я про українську мову, розгадували загадки тощо. Захід супроводжувався медіа-відеорядом із зображенням символів, презентацією "Загадки про мову", гра-доміно, гра-мікрофон, гра "Вгадай хто я". 
Цікавою і змістовною формою залучення підлітків до книги є літературна кав’ярня- місце зустрічі «літературних гурманів». Це ігровий варіант інформаційної роботи, мета якого, використовуючи традиційні та інноваційні форми роботи залучити дітей до бібліотеки та читання. В невимушеній атмосфері за горнятком кави діти, вчителі та бібліотекарі ділилися враженнями від прочитаних книг та декламували вірші. У цьому заході, який проводиться до тижня дитячого читання, наші читачі змогли «скуштувати» такі страви літературного меню:
казкове асорті
музичний коктейль
ювілейні смаколики
ерудит-драже.
Бібліотека прикрашена у стилі літературного кафе. На столах викладені страви з літературного меню, які мають свої номери, що відповідають відповідним порядковим номерам питань.
Казкове асорті – завдання де потрібно відгадати казкового героя, автора казки, місце народження автора чи персонажа казки тощо.(Бібліотекар зачитує запитання відповідно обраного, відвідувачем, номера).
Музичний коктейль – уривки різних пісень з кінофільмів, мультфільмів. казок, дитячих телепередач. Відвідувачі нашого кафе, вибираючи соки та коктейлі, отримують завдання. (Звучить уривок пісні чи мелодії).
Ювілейні смаколики – презентація своєї улюбленої книги, яка є ювіляром у цьому році.
Наші читачі презентували книги по-різному:
презентації
бук трейлери.
Ерудит-драже – різні запитання, що стосуються книги і бібліотеки.

Літературна вітальня
Вже традиційно у березні перед читачами нашої бібліотеки гостинно відчинила двері літературна вітальня. «Книга, яка мене вразила» - таку тему було запропоновано для обговорення учням 5-7 класів.
Діти принесли свої улюблені книжки, охоче ділилися враженнями від прочитаних творів, рекомендували їх своїм товаришам.

Парад літературних героїв
23 квітня у Всесвітній день книги та авторського права в нашій бібліотеці разом з центром естетичного виховання проводиться парад літературних героїв. Класні керівники, батьки та бібліотекарі перетворили цей захід в справжню феєрію казкових героїв. Наші читачі з великою майстерністю та артистизмом презентували свого героя. Діти . батьки, вчителі поринули в чарівний світ казки.
Вернісаж дитячих малюнків " Я намалюю казку"
Казки люблять читати діти різного віку. Вони пробуджують у нас неймовірні фантазії і почуття, які знаходять своє відображення у дитячих малюнках. Вчитель російської літератури Галкіна Л.В. та образотворчого мистецтва Котляревська О.О. запропонували своїм учням взяти участь у тижні дитячого читання, намалювавши своїх улюблених казкових героїв. Протягом тижня всі відвідувачі бібліотеки змогли дивитися і оцінювати майстерність наших читачів, 

Літературний диліжанс "Відкриває двері казка"
Кому із нас не подобається подорожувати? Як приємно вирушити в мандрівку, прихопивши з собою найкращих друзів та багаж знань.
18 березня літературний диліжанс вирушив у подорож країною казок. Юні мандрівники - учні 3-Г класу - мали змогу проявити себе у цікавих конкурсах та вікторинах: долали книжковий лабіринт, відгадували мелодії з улюблених мульфільмів біля музичного водоспаду, а в дорозі їх вітали телеграмами казкові герої. З подорожі діти повернулися задоволені. Всі почувалися переможцями, адже кожен отримав невеличкий приз і чудовий настрій в нагороду.
Всеукраїнський тиждень дитячого читання
Щорічно у березені бібліотека наповнюється приємними клопотами, які пов’язані з проведенням традиційного свята – Всеукраїнського тижня дитячого читання. Тиждень зустрічі з Книгою, розвиток читацької культури залишається доброю традицією, справжнім святом книги та читання . У ці дні ми запрошуємо всіх читачів нашої бібліотеки прийняти участь у заходах, які проводить наша бібліотека. На них чекають дивовижні мандрівки, знайомства з неосяжним всесвітом цікавих книг! .
(приклад програми тижня дитячого читання бібліотеки ЕНВК №5 на 2015 рік).
Программа недели детской и юношеской книги 
16.03. Открытие недели детской книги
16.03. Презентация книг энергодарских писателей
17.03. Акция «Подари библиотеке современную книгу»
17.03. Вернисаж детских рисунков «Я нарисую сказку»
18.03. День новой книги
18.03. Конкурс юных книголюбов «Открывает двери сказка»
19.03. Литературная гостинная «Книга, которая меня поразила»
20.03. Библиотечный урок «Как построена книга».
20.03. Подведение итогов. Награждение победителей.

Книжкові виставки
Візитною карткою кожної бібліотеки є виставки літератури. Через авторський задум кожна виставка знаходить свою читацьку аудиторію, формуючи читацькі смаки та інтереси, надихаючи на творчість.
У нашій бібліотеці демонструються як традиційні так і інноваційні книжкові виставки. Прикладом такої виставки є виставка-цитата "«Портфель умных мыслей».
«Я отримав найкращу освіту в бібліотеці і зовсім безкоштовно»,- говорив знаменитий американський фантаст Р. Бредбері. До місячники шкільних бібліотек ми підготували «Портфель умных мислей», до якого поклали вислови знаменитих людей про книги, бібліотеку, про користь читання. Читачі з задоволенням знайомилися з скарбом, який лежав у портфелі.

Виставка-подорож
У 2016 році ми запросили читачів у віртуальну подорож по нашій Батьківщині. Цикл книжкових виставок «Моя країна – Україна» відкриває виставка «Київ», перший розділ якої розповідає про історію столиці України, її архітектурні шедеври і пам’ятні місця.
Другий розділ – «Слово про рідне місто» - літературний. Діти зможуть здійснити подорож вулицями стародавнього міста разом з героями творів П. Загребельного, С. Скляренка, В. Яна, В. Малика, М.Булгакова, М. Старицького, В. Підмогильного, Н. Рибака.

Виставка-інтерв'ю
Напевно у кожного з нас є улюблена книга. На полиці вона займає почесне місце, кожного разу, коли ми її перечитуємо, вона повертає нас у неповторний світ дитинства. Дітям було запропоновано взяти короткі інтервю у вчителів, щоб дізнатися, які книги вони читали, коли були маленькими. Записані відгуки ми роздрукували і прикріпили до книг. "Родом з дитинства" - так ми назвали цю незвичну виставку.

Виставка-інсталяція
Серед книжок теж зустрічаються рекордсмени. Найменша з них може поміститися на зрізі макової зернинки, а найбільша - два метри заввишки. Ми вирішили познайомити дітей з книгами-чемпіонами, які є у нашій бібліотеці, але зробили це в незвичайний спосіб. Для кожної книжки ми придумали особливу "одежинку".

Немає коментарів:

Дописати коментар